Kétnapos ingyenes budapesti tanulmányi kirándulás 15-19 éves fiataloknak a rendszerváltásról
A Blinken OSA Archívum kétnapos budapesti tanulmányi kirándulást szervez 15-19 éves fiataloknak, hogy velük keresse a választ ezekre a kérdésekre.
Célunk, hogy a rendszerváltás jelentését, eseményeit és társadalmi értékelésének változásait színes, interaktív és kreatív foglalkozások révén tegyük személyesebbé és megfoghatóbbá a résztvevő fiatalok számára.
A programra 15-35 fős, Budapesten kívüli iskolákból érkező csoportok jelentkezését várjuk.
A programon a részvétel ingyenes, minden költséget (utazás, étkezés, szállás) az Amerikai Nagykövetség támogatásából finanszírozunk.
A két nap során a diákok az alábbi interaktív programokon vesznek részt >>
Milyen volt az élet Magyarországon a Kádár-rendszerben?
Miért nem lehetett nyugati zenét hallgatni? Utazni? Szabadon szólni?
A workshop különböző szituációkon és (a diákok által eljátszott) szerepeken keresztül teszi átélhetővé és érthetővé a Kádár-rendszer logikáját, és azt, hogy ez a rendszer milyen dilemmák elé állította az egyes embereket.
A játék, amellett, hogy szórakoztató módon ismerteti meg a résztvevőkkel az egyéni dilemmákat és felhasznál eredeti archívumi anyagokat, egyúttal lehetőséget teremt a nyilvános beszéd gyakorlására és fejleszti a diákok vitakészségét is.
A cél, hogy érthetővé váljon a diákok számára, hogy mi is volt a rendszerváltás tétje. A rendszerváltás folyamatát a játékot követő városi sétán járjuk körbe.
Alternatív történelemóra városi séta keretében a rendszerváltásról, és arról, hogy ’89-ben miért volt fontos a történelem.
1989-ben nemcsak tárgyalótermekben, de az utcán is váltották a rendszert. Mégpedig olyan tüntetéseken, amelyeken felidézték az 1848-as és az 1956-os forradalmak emlékét: meglátogatták helyszíneiket, elismételték jelszavaikat, kitűzték jelképeiket. A sétán körbejárjuk a rendszerváltás történetét és azt, hogy mit jelentett ’89-ben ’48 és ’56. Mi leszünk a tömeg, a szónokok és a sajtó is: felolvassuk az elhangzott beszédeket, újrajátsszuk a korabeli fotókat!
Útvonal: Szabadság tér >> Batthyány-örökmécses >> Kossuth Lajos tér
A „Kreatív blokk” célja, hogy múzeumpedagógusok és művészek segítségével szintetizálja az első nap élményeit. A program fő kérdésére segít megadni a választ, vagyis arra, hogy a diákok szerint mire fontos emlékeznünk ’89-ből.
A kérdés megválaszolásának módja különböző „emlékeztetők” készítése. Célunk, hogy szakértőink kalauzolásával lehetőséget teremtsünk a résztvevő diákok számára, hogy érdeklődésük szerint kollázstechnikával készült plakátot, pólókra vagy táskákra szánt szitanyomatot, kitűzőt, matricát vagy akár performanszot alkotva fejezzék ki gondolataikat, benyomásaikat.
A program része egy, a diákok alkotásaiból készült online kiállítás létrehozása is. Így a 2. napot a reflexió mellett az alkotások megörökítésével zárjuk.
A program az Amerikai Nagykövetség támogatásával valósul meg.A Blinken OSA Archívum projektpartnerei a DIA és a Történelemtanárok Egylete
A jelentkezés határideje: 2019. december 22.
A helyek korlátozott száma miatt javasoljuk a mielőbbi jelentkezést.