Mi köt össze egy 3. században kitörölt arcot egy, az 1950-es években széttépett házassági fotóval?
Mi közük van ezeknek a hiányzó alakoknak ahhoz, hogyan szerzünk ismereteket a múltunkról, vagy akár a jelenünkről?
És honnan tudjuk, hogy az ismereteink helyesek-e, vagy teljesek-e?
A Valódi hamisítvány: a hamisítvány és a hamisítás története című kiállításunk a történelem során elkövetett hamisításokat mutatja be. Megismerhetjük a megjelenésüket magyarázó sajátos történelmi körülményeket, a mögöttük álló érdekeket és indítékokat, hatásukat és végső lelepleződésüket.
A workshop során a visible thinking módszertanát felhasználva, a diákokkal folytatott párbeszéden keresztül mélyülünk el a kiállítás által felvetett főbb kérdésekben.
A workshop menete:
1.) Beszélgetés a hamisításról, személyes tapasztalatokról, a kiállítás koncepciójáról
2.) Interaktív ismerkedés a hamisítással egy választott történelmi példán keresztül: mik voltak a hamisítás céljai, eszközei, kik az elkövetői, miként értkeljük a mai tudásunkkal? (Választható esetek: damnatio memoriae; tudományos hamisítványok; hamisítás háborúban)
3.) Álhírfelismerő készségek tesztelése egy játékokkal és videókkal felszerelt interaktív térben, ahol a diákok „tényellenőrökké” válhatnak.
Fontos: a workshop során nem mutatjuk be a teljes kiállítást. Ha tárlatvezetésen szeretnének részt venni, diákcsoportok részére kínálunk ingyenes, a kiállítást általában bemutató tárlatvezetést is.
Kérjük az érdeklődő oktatókat, hogy a látogatás (workshop vagy tárlatvezetés) szervezésével kapcsolatban keressenek minket az archivum@ceu.edu e-mail címen, vagy jelentkezzenek az alábbi űrlap kitöltésével
A mítosz szerint az ókori görögök egy fából készült lovat használtak ellenségük megtévesztésére és Trója falainak áttörésére. A hamisítás és megtévesztés eszközét az évszázadok során – háborúkban, a politikában, a gazdaságban és az emberi tevékenység egyéb területein – kitalálóik saját céljaik elérésére használták. Ezek a gondosan felépített konstrukciók féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében rejtik el a tényeket. Ahhoz, hogy az igazsághoz eljussunk, követnünk kell a fonalat a labirintus közepéig, útközben felfedve és leleplezve az összes hazugságot.
A Valódi hamisítvány: A hamisítvány és a hamisítás története című kiállítás több mint egy éven át vizsgálta ezeket a témákat az Európai Történelem Háza brüsszeli központjában. A kiállításon időrendi sorrendben hat nagy témakörbe sorolva több mint száz műtárgy látható szerte Európából. Mindegyik egy-egy csalás lenyűgöző történetét mesél el: köztük a történelmi feljegyzésekből kitörölt római császárok, középkori szentek átírt életrajzai, meg nem történt utazásokról szóló történetek, vagy a második világháborúban a szövetségesek által bevetett ál-hadsereg. A kiállításnak részei olyan, történelmünk szempontjából kritikus jelentőségű dokumentumok is, mint Konstantin adománylevele vagy a levelek, amelyeket Dreyfus megvádolásához használtak. A kiállítás utolsó, Az igazság utáni világ korszaka? című fejezete játékokkal és videókkal felszerelt interaktív tér, ahol a látogatók „tényellenőrökké” válhatnak, eldönthetik, hogy mit tesznek közzé és mit cenzúráznak. Egy innovatív „szűrőbuboréknak” a segítségével felfedezhetik, hogyan működik a közösségi média, ami rámutat, hogy érzelmeink és személyes meggyőződéseink mekkora hatással vannak arra, hogyan akarjuk érteni, vagy épp szándékosan félreérteni a világot.
Kurátorok: Joanna Urbanek, Simina Badica
Az utazó kiállítás projektmenedzsere: Raluca Neamu
Köszönjük érdeklődését! Megkeresésére igyekszünk mihamarabb válaszolni.
Az Archivum csapata